"KAYIPLAR BULUNSUN FAİLLER YARGILANSIN" 544. HAFTA

İnsan hakları savunucuları ve kayıp aileleri olarak her Cumartesi düzenlediğimiz “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” barışçıl anma eylemimizin bu haftasında kayıplarımızın faillerinin bulunması ve yargılanması için yine bu alanda bir aradayız.

Bu hafta Bu haftada 2 Eylül 1993 tarihinde ilimizde katledilen Habip KILIÇ  ile   4 Eylül 1993 tarihinde katledilen Mehmet Sincar ve Metin Özdemir’in faillerin neden hala yakalanmadıklarını sormak için toplandık.

Habib Kılıç 1979 yılında öğretmenliği bırakarak özgürlük mücadelesine katıldı. Habib Kılıç evli ve altı çocuk babasıydı. Diyarbakır zindanlarındaki vahşetin mağdurlarındandı. Cezaevinden çıktıktan sonra legal anlamda siyasi çalışmaların içinde yer aldı. Batman’da özgürlük hareketinin kitleselleşmesinde öncülük yapan isimlerden biriydi.

Ağabeyi Hikmet Kılıç balık ticareti ile uğraşıyordu.2 Eylül 1993 günü abisi ile birlikte kendisine pusu kuruldu.Habip Kılıç  katledildi, abisi Hikmet Kılıç ise ağır yaralandı.

O zaman DEP Genel Merkez Yöneticisi olan kardeşi Nesimi Kılıç cenazeye katılmak için gelmişti. Fakat ağabeyi Habib’in cenazesine katılmasına bile izin verilmedi. Batman’a sokulmadı. İtirafçıların yalan ifadeleriyle açılan davayı gerekçe gösterip Diyarbakır’da gözaltına aldılar.

Demokrasi Partisi (DEP) Parti meclisi üyesi Habip Kılıç’ın silahlı saldırı sonucu  öldürülmesi, kardeşi  Hikmet Kılıç’ ın yaralanması olayını araştırmak için Batman’a gelen DEP Mardin milletvekili Mehmet Sincar 4 Eylül 1993 tarihinde Partisinin Batman il yöneticisi Metin Özdemir ile birlikte çarşı merkezindeki  Elma Sokağında uğradıkları  silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitirdiler.

İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi olarak her zaman olduğu gibi bu hafta da  çağrımızı yineliyoruz; tüm kayıpları, faili meçhul cinayetlerle katledilenleri anarak; İnsan hakları savunucularının adalet ve hakikat arayışının asla bitmeyeceğinin de altını çiziyoruz.

Acılı anaların ve ailelerin yüreklerini bir nebze de olsa rahatlatma adına, gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerinin araştırılmasını, faillerinin bulunup yargılanmasını ülke tarihinin karanlık sayfalarına ışık tutulmasını ve bu kara lekenin bir an önce temizlenmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BATMAN ŞUBESİ

Bu haber daha önce 71 kez okundu.