"KAYIPLAR BULUNSUN FAİLLER YARGILANSIN" 549. HAFTA

İnsan hakları savunucuları ve kayıp aileleri olarak her Cumartesi düzenlediğimiz “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” barışçıl anma eylemimizin bu haftasında kayıplarımızın faillerinin bulunması ve yargılanması için yine bu alanda bir aradayız.

Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan, faili meçhul cinayetlerle yüzlerce insan katledildi, kaybedildi. Bu hafta 1994 yılının Eylül ayında Batman’ın Pınarbaşı Mahallesi’nde kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Abdullah TARIM’ın akıbetini sormak için toplandık.

Ailesi ve görgü tanıkları; “1994 yılı Eylül ayında Kültür Mahallesindeki evinden kendisine ait Pınarbaşı Mahallesindeki ekmek fırınına giderken Aydın Aslan Caddesinde beyaz renkli bir arabaya zorla bindirilerek kaçırıldığı’’ şeklinde beyanda bulunmuşlardır.

Kayıp Abdullah Tarım’ın eşi; “Yıllardır kendisinden haber alamadığını belirten eşi iki çocuğuyla perişan bir halde olduklarını, eşinin kaçırılmasından sorumlu kişilerin yargılanmasını istediklerini,” belirtmişlerdir.

Bizler buradan bir kez daha vicdanlara sesleniyoruz. Failleri belli olan yakınlarımızı gözaltına alıp kaybeden kişilerin yargılanmasını talep ediyoruz.

İnsanlığa karşı işlenmiş olan suçların karşısında susmak, hukukun gereğini yapmamak suçtur. İşlenen bu suçlara yönelik gereğinin yerine getirilmesi için Savcıları göreve çağırıyor, yasal düzenlemeler yapılmasını ısrarla talep ediyoruz.

Kayıplarımızın akıbetini sorgularken, onlara dair bir izi bulunmadan, hakikatler ortaya çıkarılmadan ve adalet sağlanmadan bu mücadeleden asla geri adım atmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Hakikatten ve haklılığımızdan aldığımız meşruiyetle susmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BATMAN ŞUBESİ

Bu haber daha önce 90 kez okundu.