"KAYIPLAR BULUNSUN FAİLLER YARGILANSIN" 559. HAFTA

Her hafta burada aynı yerde ve aynı saatte hak savunucuları ve Cumartesi Anneleri olarak failleri bilinse de meçhul olan, gözaltına alınarak kaybedilen eşlerin, evlatlarının anısını yaşatmaya kararlılıkla devam ediyoruz.

Bu ülkede genç, yaşlı demeden insanlar, evlerinden, işyerlerinden, okullarından, sokaklardan, kahvehanelerden devlete bağlı bir takım karanlık güçler tarafından gözaltına alınarak kaybedildiler. Bu suçları işleyenlerden hiçbiri, kendilerinin suç işlediğine inanmadı ve halen inanmış değiller.

İnsan hakları savunucuları ve kayıp yakınları olarak, gerçeklerin üzerini örtmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, açıklamalarımız ve haykırışlarımızla tarihe not düşmeye devam edeceğiz. Gerçeklerin gün yüzüne çıkması ve sorumlulardan hesap sorulmasındaki ısrarımızı sürdüreceğiz.

Bu haftaki basın açıklamamızda, Silopi'de katledilen ve cansız bedeni yedi gün boyunca sokak ortasında kalan 11 çocuklu anne Taybet İnan'ın faillerini arıyoruz!

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde komşusundan evine dönerken sokak ortasında öldürülen 11 çocuk annesi 57 yaşındaki Taybet İnan’ın cenazesi 7 gün 7 gece sokakta bekletildi.

Taybet İnan'ın cenazesini almaya giderken öldürülen kayınbiraderi Yusuf İnan'ın da cenazesinin alınmasına izin verilmedi. Yedinci günün ardından Adli Tıp Kurumu'na götürülen Taybet İnan'ın bedeninde 10 kurşun vardı. Cenazesi 18 gün morgda bekletilen Taybet'in naaşı sessiz sedasız defnedildi.

"Annem ilk vurulduğunda, haber verdiler koştuk, biz varmadan amcam gitmek istemiş onu da vurmuşlar. Gittiğimde amcamı taşıyordu komşular. "Annem?" dedim, "sokakta kaldı" dediler. Ben gitmek istedim, tuttular. Ağladım, ağladım, ağladım

"Annem sokağın ortasında kaldı öylece, önce belli belirsiz kıpırdıyordu, sonra saatler geçtikçe hareketleri azaldı. Kimi aramadık ki; vekilleri, kaymakamı, valiyi... Dedik çeksinler şu kargaları öldü ölmesine de cenazemizi alalım. Annem ne hissetti acaba, canı çok yandı, yanmıştır…

"Biz sevgi nedir hiç dile getirmezdik, ama bir sarılması vardı dünyaya değerdi, binlerce söz gelse anlatamazdı o sevgiyi. Annem tamı tamına 7 gün sokakta kaldı. Hiçbirimiz uyuyamadık, köpekler gelir, kuşlar konar diye, o orada yattı biz 150 metre ilerisinde öldük...’’

"7 koca gün benim annem, 7 bitmez gece kara kış soğuğunda kaldı, en acısı kaç saat yaralı kaldı bilememek, keşke diyorum hemen ölmüş olsa. Siz benim annemi öldürdünüz."

Bu sözler, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 2015 yılında yaşanan sokağa çıkma yasaklarında vurulan Taybet İnan'ın oğlu Mehmet İnan'a ait. Taybet Ana'nın hikâyesi; çaresizliği, güçsüzlüğü, umutsuzluğu en derin hissettiğimiz olaylardan!

Soruyoruz, "sizin annenizin cenazesi kara kışın ortasında 7 gün, tam 7 gün sokak ortasında kalsaydı ne yapardınız?"

İnsan Hakları Batman Şubesi olarak Taybet Ana’nın şahsında tüm kaybedilenlerin akıbetinin biran evvel ortaya çıkarılmasını ve sorumluluğu olan herkesin hesap vermesini istiyoruz.

Bir kez daha çağrı yapıyoruz; acılı anaların yüreklerini bir nebze rahatlatmak için, Cumartesi Anneleri’nin kayıp çocuklarına ne olduğunun araştırılmasını, ülke tarihinin karanlık sayfalarına ışık tutulmasını ve bu kara lekenin temizlenmesini istiyoruz.    

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BATMAN ŞUBESİ

Bu haber daha önce 89 kez okundu.