"KAYIPLAR BULUNSUN FAİLLER YARGINLANSIN" 556. HAFTA

‘‘İnsan Hakları Savunucusu ve Barış Elçisi Tahir Elçi İçin Adalet!’’

‘’Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın’’ barışçıl anma etkinliğimizin bu haftasında 90’lı yıllarda çatışmalı süreçte kaybedilen binlerce insanımızın akıbetini soruyor, bu olayların açığa çıkartılarak faillerinin yargılanmasını ısrarla talep ediyoruz.

‘’Kayıplar bulunsun, failler yargılansın!’’ şiarıyla düzenlediğimiz bu haftaki eylemimizde 1990’lı yıllarda Türkiye’de meydana gelen birçok zorla kaybedilme ve faili meçhul cinayet vakasından birini değil, o dönemde kaybedilen veya faili meçhul cinayet dosyalarını ısrarla takip eden ve ne yazık ki faili meçhul cinayette yitirdiğimiz insan hakları savunucusu Av. Tahir Elçi’nin faillerini soruyoruz.

“Sevgili dostumuz Tahir Elçi; Cizre’de doğmuş, doksanlarda Diyarbakır’da avukatlık yapmıştı. Yaşamı boyunca hak ihlallerine karşı mücadele vermiş olan, çok sayıda faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması ile faillerinin bulunması için cezasızlıkla mücadele eden insanlardan birisiydi. Tahir Elçi kendisine yönelik baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş bir hukukçuydu.

Savaşın zihinleri nasıl dondurduğunu ve öldürdüğünü iyi biliyordu. Her ölümde evlere düşen ateş onu da kavurmuştu. Barışa sahip çıkılması, barış için mücadele edilmesi gerektiğini savunuyordu.

28 Kasım 2015'te Diyarbakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu ve barış elçisi Tahir Elçi Diyarbakır ili Sur ilçesi, tarihi Dörtayaklı Minare’de çatışmalardan kaynaklı yaratılan tahribatı kamuoyu ile paylaşmak ve kültürel mirasa sahip çıkmak için açıklama yaparken katledildi. Israrlı bir şekilde barış talebinde bulunan Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde de savaş ve silahlı çatışmanın insanlar, çevre ve kültürel miras üzerindeki yıkıcı etkisini anlatmak için oradaydı.

Sevgili Tahir Elçi; 28 Kasım 2015 tarihinde ayaklarından vurulmuş Dört Ayaklı Minare’nin çığlığına ses olmak için çıkmıştı Diyarbakır Barosu başkanlık ofisinden. Silahlı onca insanın arasında vurulup asırlık bir çınar ağacı gibi devrilmeden hemen önce elinde ‘İnsanlığın mirasıyım’ yazan bir döviz vardı.

Doksanlarda herkesin gözü önünde işlenmesine rağmen faili meçhul kalan cinayetler gibi, tüm ülkenin gözü olacak onlarca kameranın önünde öldürülmüştü. Elçi'nin katledilmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen bir ilerleme kaydedilmedi.

Dönemin iktidar sahipleri, bu cinayeti aydınlatacağız dediler. Gelinen süreçte bir arpa boyu yol gidemediler. 3-5 boş mermi kovanı bile toplanamadı. Bazı kamera görüntüleri ortadan kayboldu, bazı kameralar bozuldu, bazı görüntüler de silindi. Sözler bir kez daha tutulmadığı için failler hala aramızda dolaşmaya devam ediyor.  Tahir Elçi dosyası da, binlerce faili meçhul dosyasının tozlu rafları arasında unutulmak ve unutturulmak istenmektedir. Ama buna izin vermeyeceğiz.

Tahir Elçi’nin katledilmesi üzerine Diyarbakır’da yapılan yargılamanın duruşması ise 5 Temmuz 2023 tarihine ertelenmiştir.

90’lı yıllarda başlayıp günümüze kadar tüm ağırlığıyla devam eden faili meçhullere, gözaltında kayıp ve işkencelere, köy yakmalara, zorunlu göçlere ve ağır yaşam hakkı ihlallerine Tahir Elçi’nin sırt çevirmeden sırtladığı sorumlulukların bilinciyle bizler de dava arkadaşları olarak hiçbir zaman sırt çevirmeyeceğiz.

Hak savunucuları olarak Tahir Elçi'siz geçen yılların ardından şunu ifade ediyoruz: Arkadaşımız Tahir Elçi'yi unutmadık ve unutturmayacağız! Katledenleri er ya da geç açığa çıkaracak, adalet önünde hesap soracağız.”

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BATMAN ŞUBESİ

Bu haber daha önce 66 kez okundu.